Bradinska rampa

Moderator: Ćiro_bos

ona_83
Posts: 5
Joined: Sat Nov 26, 2011 7:49 pm

Bradinska rampa

Post by ona_83 »

ćao ćao narode, nova sam na forumu :ymblushing: a do vas sam došla pokušavajući da nađem koordinate željezničke stanice u Pazariću :)

Naime, radim diplomski iz željeznica...tema mi je ni manje ni više već "Rješavanje problema Bradinske rampe na pruzi Sarajevo - Ploče"...a da, za brzinu kretanja voza od 160km/h.

Pošto o željeznicama neznam baš mnogo, preko tog završnog rada sam htjela da se detaljnije upoznam sa njima....bila bih vam jako zahvalna ako biste me uputili na neke prednosti i/ili mane pomenute Bradinske rampe...konkretno dionica Pazarić - Konjic.
Na šta da obratim pažnju, šta bi to po vama trebalo i kako...dali kopati tunele, praviti mostove...šta?????
User avatar
68847
Posts: 1895
Joined: Mon Jun 01, 2009 3:33 pm
Location: Travnik

Re: Bradinska rampa

Post by 68847 »

Jedan tunel (uđeš u Pazariću, iziđeš u Konjicu) i riješen problem :-B
(Al' pošto nisam ove struke, ne treba me slušati) [-x
Sub sole aut pluvia ducemus ea.
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Bradinska rampa

Post by Ćiro_bos »

68847 wrote:Jedan tunel (uđeš u Pazariću, iziđeš u Konjicu) i riješen problem :-B
(Al' pošto nisam ove struke, ne treba me slušati) [-x
Da se ubaci još jedan nestručnjak...
I to da taj tunel opet bude u vidu neke serpentine da bi dužina pojela uspon koji bi tada bio dovoljno podnošljiv za teretne vozove...ili je praviti samo za putnički saobraćaj i prugu raditi pravo... i opla...160 km/h...
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
atlantis.
Posts: 288
Joined: Sun Oct 25, 2009 4:21 pm

Re: Bradinska rampa

Post by atlantis. »

Uf, nije mala tema. Procitaj sto mozes naci pod temom infrastruktura. Rampa je generalno napravljena da bi se savladala visinska razlika izmedju bradine i konjica. Da bi se ovaj problem rijesio za brzinu kretanja od 160km/h, morale bi se izbaciti ove krivine, sto znaci da se mora smanjiti visinska razlika, sto bi se moralo uraditi mnogo dubljim tunelom ispod ivan planine, koji bi ponirao negdje na pola puta izmedju tarcina i danasnjeg tunela, a izlazio na pola puta izmedju danasnjeg izlaza iz tunela i konjica.

Evo karte bradinske rampe:
Image

A evo i karte tunela koji bi bio rjesenje:
Image

Novi tunel bi ulazio u Ivan na pola puta od Tarcina do sadasnjeg tunela i isao dosta dublje ispod Ivana. Tunel bi bio dug oko 13km i savladao bi razliku nadmorske visine od 300m, sto je uspon/pad od 0.023, slicno danasnjoj bradinskoj rampi. Ovaj pad nije nikakav problem za putnicke vozove.

Mogao bi se raditi sa samo jednim kolosijekom i biti rezervisan samo za putnicke vozove, dok bi teretni (i lokalni) vozovi i dalje isli na Bradinsku rampu.
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Bradinska rampa

Post by Ćiro_bos »

atlantis. wrote: Novi tunel bi ulazio u Ivan na pola puta od Tarcina do sadasnjeg tunela i isao dosta dublje ispod Ivana. Tunel bi bio dug oko 13km i savladao bi razliku nadmorske visine od 300m, sto je uspon/pad od 0.023, slicno danasnjoj bradinskoj rampi. Ovaj pad nije nikakav problem za putnicke vozove.
Varaš se...Za brzine od 160 km/h je uspon od 10 promila puno. S druge strane ništa se ne dobija u teretnom sektoru..opet uspon i potrebna potiskivalica za vozove relativno male težine...
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
atlantis.
Posts: 288
Joined: Sun Oct 25, 2009 4:21 pm

Re: Bradinska rampa

Post by atlantis. »

Tek sam primijetio da si spomenula dionicu Pazaric-Konjic. Ako je problem samo Bradinska rampa, onda ovaj tunel (gore) rjesava taj problem.

Sto se tice Pazarica, to je malo klizavo pitanje, posto je planom razvoja Sarajevskog kantona predvidjeno da se pravi nova pruga izmedju Blazuja i Tarcina, otprilike trasom novog autoputa na tom istom potezu (preko Lepenice). S tim u vidu, ova nova trasa bi trebala biti uvezana s ovim novim tunelom i na taj nacin Pazaric bi bio u potpunosti zaobidjen, a cijela trasa od Sarajeva do Konjica bi bila projektovana za 160km/h.
User avatar
atlantis.
Posts: 288
Joined: Sun Oct 25, 2009 4:21 pm

Re: Bradinska rampa

Post by atlantis. »

Ćiro_bos wrote:
atlantis. wrote: Novi tunel bi ulazio u Ivan na pola puta od Tarcina do sadasnjeg tunela i isao dosta dublje ispod Ivana. Tunel bi bio dug oko 13km i savladao bi razliku nadmorske visine od 300m, sto je uspon/pad od 0.023, slicno danasnjoj bradinskoj rampi. Ovaj pad nije nikakav problem za putnicke vozove.
Varaš se...Za brzine od 160 km/h je uspon od 10 promila puno. S druge strane ništa se ne dobija u teretnom sektoru..opet uspon i potrebna potiskivalica za vozove relativno male težine...
pozdrav...
Nisam znao... :-\

Koliki je max. uspon za brzine od 90, 120, 160 za lake (putnicke) vozove (ili EMV)?
User avatar
ismet222
Posts: 196
Joined: Fri Jun 26, 2009 6:24 pm
Location: Bihac
Contact:

Re: Bradinska rampa

Post by ismet222 »

Code: Select all

Naime, radim diplomski iz željeznica...tema mi je ni manje ni više već "Rješavanje problema Bradinske rampe na pruzi Sarajevo - Ploče"...a da, za brzinu kretanja voza od 160km/h.

Pošto o željeznicama neznam baš mnogo, preko tog završnog rada sam htjela da se detaljnije upoznam sa njima....bila bih vam jako zahvalna ako biste me uputili na neke prednosti i/ili mane pomenute Bradinske rampe...konkretno dionica Pazarić - Konjic.
Na šta da obratim pažnju, šta bi to po vama trebalo i kako...dali kopati tunele, praviti mostove...šta?????
Kakvo je to tvoje zanimanje,ako malo znaš o željeznici?
Otkud diplomski rad o tako kompleksnom pitanju (teškom i za one koji se profesionalno bave tom temom)??
Jel to na ekonomiji za diplomski "lupe" malo teme ¸¨ko nešto o željeznici¨¨ajde nešto nađi na internetu pa napiši???

Moj prijedlog je "lift" (možda padne i koja desetka) Bosna je to.
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Bradinska rampa

Post by Bo Bo »

Pošto o željeznicama neznam baš mnogo, preko tog završnog rada sam htjela da se detaljnije upoznam sa njima....bila bih vam jako zahvalna ako biste me uputili na neke prednosti i/ili mane pomenute Bradinske rampe...konkretno dionica Pazarić - Konjic.
Na šta da obratim pažnju, šta bi to po vama trebalo i kako...dali kopati tunele, praviti mostove...šta?????
Pozdrav ona_83 i dobro došla na forum. Tema diplomskog rada je dosta zanimljiva i kreativna s jedne strane s druge jako teška. Za početak bilo bi najbolje na download-uješ Google earth i iscrtaš pomenutu trasu pruge koja je predmet tvojih analiza.

Softver ti pruža dosta mogućnosti, najbolje bi bilo da izradiš profil terena i 3D slike. Pored ovog softvera bilo bi dobro da potražiš i topografske karte tog područija u razmjeri 1:25 000 dosta su detaljnje.

Ja sam upoznat s jednim rješenjem "Bradinske rampe", a to je prokopavanje tunela u koji bi se ulazilo u Raštelici a izlazilo u Podorašcu.

Nisam siguran, ali koliko sam čuo neke informacije bi se mogle dobiti u Zavodu za planiranje Kantona Sarajevo, oni se bave problematikom urbanog i društveno-ekonomskog planiranja na područiju Kantona Sarajevo i šire.

Pozz Bo Bo ;) .
Image
ona_83
Posts: 5
Joined: Sat Nov 26, 2011 7:49 pm

Re: Bradinska rampa

Post by ona_83 »

ljudi fenomenalni ste...nadala sam se pomoci, ali ovoliko :)

za ismeta222...moje zanimanje...na korak sam do zvanja diplomirani inzenjer gradjevine (stari sistem)...time se ponosim..e cime se ne ponosim..ne ponosim se time sto imam dva predmeta vezana za zeljeznicu, oba vrlo uspjesno polozena, a kada bolje razmislim nemam pojma o zeljeznici nista...max i min dozvoljeni pad, nadvisenje sine u krivini i ostalo, nesmatram nekim znanjem..svako iole pismen moze otvoriti tablice i to procitati...da neduzim..tako mi padne na pamet "perfektna" ideja da sebe na neki nacin "zeznem" pa zamolim da mi za diplomski daju zeljeznice..a profesor kao da je jedva docekao pa pravo Bradinsku rampu...ko veli, a hoces da se zezas..pa bujrum (no nije mi zao )

atlantis...puno hvala za kartu bradinske rampe....precesljala sam googl earth, obiljezila svaki djelic pruge koji se vidi....tuneli su me opasno mucili...sada imam i njih.
Al ima jedna stvar koja mi nije jasna...prije dosta godina jedna gospodja koja je sada na pragu penzije imala je istu ovu temu za diplomski...naravno nema sacuvan isti ni u kakvom obliku, ali mi je rekla da je jos tada dokazana ekonomska ne isplativost tog rjesenja....i sama sam htjela to da probam, medjutim odustala sam..al eto izgleda da cu se ipak malo osvrnuti i na taj dio

odoh sada da odspavam malo, valja sutra sve vase odgovore detaljno procitati :)

laku noc (-|
Post Reply