Salon 05

User avatar
cirosana
Posts: 94
Joined: Sat Jul 11, 2009 1:10 am

Salon 05

Post by cirosana »

Prije cirka deset godina gledao sam reportazu na RTVBIH o republickom plavom vozu koji trune negde pokraj neke supe. Radilo se o nekom Fiat-u. Slican 814 , nesto stariji, nizi i zaobljeniji. Koristen je od pocetka sesdesetih, a zadnji put za vrijeme olimpijade. Znali neko nesto vi se o tome? Stare i nove slke ako moze.
BORK-BORK-BORK
User avatar
Masinac
Posts: 319
Joined: Wed Jul 29, 2009 12:46 pm
Location: Sarajevo

Re: Republicki plavi voz

Post by Masinac »

cirosana wrote:Prije cirka deset godina gledao sam reportazu na RTVBIH o republickom plavom vozu koji trune negde pokraj neke supe. Radilo se o nekom Fiat-u. Slican 814 , nesto stariji, nizi i zaobljeniji. Koristen je od pocetka sesdesetih, a zadnji put za vrijeme olimpijade. Znali neko nesto vi se o tome? Stare i nove slke ako moze.
Taj voz do rata bio je u garaži kod putnog prelaza u Sušici . Održavan je i glancan do bola al ja koliko znam da nije imao niti jedne vožnje od 84-92. Mašinovođe Ramić Sejfo i Gacić Zdravko su ga dužile i brinule su se o njemu. Od rata pa na ovamo nemam informaciju šta je s njim da li je još uvijek u toj garaži.
User avatar
ela
Posts: 1278
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:28 pm
Location: Mostar

Re: Republicki plavi voz

Post by ela »

Još je uvijek u garaži,slikan je u Maju prilikom posjete g-dina Brate Tadeja. Mislim da konzola.pantograf ima slike.
Pozdrav iz Mostara
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Republicki plavi voz

Post by stjepan »

Ako dobro razumijem vi govorite o salonskom vozilu,a ne o "republičkom plavom vozu"
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
Masinac
Posts: 319
Joined: Wed Jul 29, 2009 12:46 pm
Location: Sarajevo

Re: Republicki plavi voz

Post by Masinac »

Po karakteristikama koje je naveo Cirosana , riječ je o Salonu 05 koji je evo kaže i Ela još uvijek u Sušici. JŽ je imao Plavi voz koji je imao određen broj vagona i četiri lokomotive serije 666 , a svi ŽTO-i su imali po jednu motornu garnituru salona koje su koristili republički funkcioneri.
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Republicki plavi voz

Post by damir661 »

Da vi ne mislite na ovo?
Image
User avatar
cirosana
Posts: 94
Joined: Sat Jul 11, 2009 1:10 am

Re: Republicki plavi voz

Post by cirosana »

damir661 wrote:Da vi ne mislite na ovo?
Image
Mislim da se radio o ovim kolima, ali su cijela plave boje bez ikakvih linija. Kad kazem plavo onada mislim na nesto svjetliju boju od bosanske zastave. Na celu je bio grb SR BIH diametra 20-30 cm, srebrenkast. Sto se tice interijera sve je bilo ocerupano, ukljucujuci i pod. Jos da kazem da nije bio u nikakvoj garazi, vec uz neku duzu drvenu usku supu i pod strehom, no to se mozda dosad sve i raspalo.

Gdje se nalazi Sušica?
Attachments

[The extension jpg has been deactivated and can no longer be displayed.]

BORK-BORK-BORK
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Republicki plavi voz

Post by damir661 »

Mozda ova boja, samo sto je ovo kod nas u Pozarevcu, jedan od prezivelih primeraka.
Image

Ne bih reko da je ovo i BiH, ali mi deluje da ovo to, samo mi deluje koa da je negdeu Sloveniji slikano, s obzirom na KM.
Image
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Republicki plavi voz

Post by damir661 »

Mislim da ovde lezi odgovor. Ne bi bilo lose da neko ako ima mogucnosti proveri tvrdnje da li je on jos uvek na svom mestu
http://www.railserbia.net/forum/viewtop ... f=26&t=660
User avatar
tomo
Posts: 197
Joined: Wed Sep 30, 2009 12:49 pm
Location: Rijeka
Contact:

Re: Republicki plavi voz

Post by tomo »

damir661 wrote:... ali mi deluje da ovo to, samo mi deluje koa da je negdeu Sloveniji slikano, s obzirom na KM.
http://i98.photobucket.com/albums/l264/ ... 1/813b.jpg
Meni ovo izgleda kao da je to Zidani most.
Pozdrav iz Rijeke
Post Reply