Semizovac - Čevljanovići - Ivančići

Moderator: Hamzza

dugab
Posts: 5
Joined: Mon Sep 05, 2011 9:14 pm

Semizovac - Čevljanovići - Ivančići

Post by dugab »

Godine 1885-te , za potrebe novootvorenog rudnika mangana u Čevljanovićima, izgrađen je trak uskotračne pruge od Semizovca preko Ljubine i Srednjeg do Ivančića, kao i za eksploataciju šume iz tog regiona. Pruga je bila u upotrebi do 1962. godine(kao i pruga Misoča - Okruglica), kada su obje zatvorene kao nerentabilne i nepotrebne. Interesira me da li neko ima nešto više podataka o ovoj pruzi, te odvojku za Povoču, koji je ukinut poslije Prvog svjetskog rata i eventualno neku sliku. Nešto podataka ima na hrvatskom portalu... Nadam se da će se pojaviti neko sa nekom novom(starom) slikom i novim podacima...
User avatar
cira - 1
Posts: 42
Joined: Thu Jul 15, 2010 8:56 am

Re: Semizovac - Čevljanovići - Ivančići

Post by cira - 1 »

Za početak dve meni lepe fotografije sa ove pruge :

1 - Stanica Semizovac - fgoto arhiv F. Ajdin.
Image

2 - 55-93 u mestu Srednje na pruzi Semizovac-Ivančići. Foto Paul Booth 09.08.1961. Iz knjige Keith Cestera I
Image
User avatar
Hamzza
Posts: 85
Joined: Sun May 08, 2011 11:44 am
Location: Sarajevo, Bosna i Hercegovina

Re: Semizovac - Čevljanovići - Ivančići

Post by Hamzza »

Zainteresovan sam da terenskim automobilom ili (poželjnije) biciklima prođem putem ove bivše pruge, tj. bar onim dijelovima koji su preostali. Zato mi trebaju određene informacije.
(Inače, prolazak bih snimio video kamerom, a i slikao bih zanimljive stvari.)

Ljetos sam sasvim slučajno vidio jednu reklamu koja je imala veze sa putem ove bivše pruge. Naime, na sajtu Ekupon (www.ekupon.ba), neko udruženje je iznajmljivalo one male "bagije" ("quad" terenska mini vozila) za egzibicionističku vožnju u Čevljanovićima i okolini. Sjećam se da je u opisu ponude pisalo nešta u ovom stilu: "Provezite se kroz predivne brdsko-šumske krajolike idući po blatnjavim putevima kuda je nekada išao i legendarni Ćiro".
Dakle, iz navedenog je pretpostaviti da jedan dio puta te pruge još uvijek postoji.

Da li neko ima neku mapu puta ove bivše pruge, ili da li bi mogao označiti put pruge od Semizovca do Ivančića u Google Earth-u i poslati nam .kmz datoteku?
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Semizovac - Čevljanovići - Ivančići

Post by Ćiro_bos »

Hamzza wrote: Da li neko ima neku mapu puta ove bivše pruge, ili da li bi mogao označiti put pruge od Semizovca do Ivančića u Google Earth-u i poslati nam .kmz datoteku?
Trasa pruge ti je čitavo vrijeme sa lijeve strane puta od Semizovca prema Olovu (Tuzla), kao na slici gore.
Nekih građevinskih objekata kao što su nasipi, podzide, propusti, ima mnogo, ali mislim da samih tračnica nema. U Srednjem postoji i zgrada stanice sa natpisom. Trasa je vidljiva i pristupačna.
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
Hamzza
Posts: 85
Joined: Sun May 08, 2011 11:44 am
Location: Sarajevo, Bosna i Hercegovina

Re: Semizovac - Čevljanovići - Ivančići

Post by Hamzza »

Hvala na toj informaciji. Zadnji put sam tom cestom Semizovac - Olovo išao prije 2-3 godine, i tada uopšte nisam obraćao pažnju na okolinu ceste.
User avatar
Hamzza
Posts: 85
Joined: Sun May 08, 2011 11:44 am
Location: Sarajevo, Bosna i Hercegovina

Re: Semizovac - Čevljanovići - Ivančići

Post by Hamzza »

Prije nekoliko dana sam išao od Sarajeva do Nišićke visoravni, a to znači da sam prošao i od Semizovca do Srednjeg.

Tom prilikom sam obratio detaljnu pažnju na stanje puta bivše pruge na dionici Semizovac - Srednje - Čevljanovići.


Opšti zaključci su sljedeći:

1. Put pruge svo vrijeme ide s lijeve strane ceste (kad se ide od Semizovca prema Olovu).

2. Put pruge mjestimično ide tik uz samu cestu, a mjestimično se odvaja i do par stotina metara od ceste, zavisno od toga kako rijeka Ljubina vijuga. Na nekoliko mjesta postoje spojni putevi da se vozilom može s ceste skrenuti na put pruge i obrnuto.

3. Put pruge je na nekim mjestima jasno vidljiv i prohodan, na nekim mjestima je jasno vidljiv i zarastao, na nekim mjestima je pregažen objektima (kuće, skladišta, avlije, bašče, itd.) a na nekim mjestima (obično kad ide tik uz cestu, na istom nivou) je potpuno neprepoznatljiv jer se teren izravnao i prekriven je travom.

4. Put pruge na početku (kad se krene od Semizovca prema Srednjem) je na 10-15 metara višem terenu od ceste. Kako se odmiče prema Srednjem, put pruge se lagano spušta do ceste, ali se opet kasnije na par mjesta malo diže i opet spušta i tako redom.

5. Jedini pouzdan način da se put pruge uprati je da se prate mali crveno-žuti metalni stubići koji se nalaze svakih par desetina metara na skoro cijelom putu pruge. Veliko je čudo da nisu povađeni kad je pruga ukinuta, a još je veće čudo da nisu povađeni u današnje doba gvožđarskog lešinarenja!

6. Koliko sam upratio, u sklopu pruge nije bilo tunela, ali je bilo par kraćih mostova (pogotovo bliže Semizovcu). Izgleda da su mostovi prepravljeni na betonske jer se na tim dijelovima put lokalno koristi.


Posjetio sam bivšu željezničku stanicu Srednje. Stanica je u osrednjem (:D) stanju, ustvari bolje reći lošem, iako ne u kritično lošem. Na staničnu zgradu su sa obadvije strane dozidane male šupe.
Od ljudi koji u njoj žive (a od kojih su neki potomci bivših željezničkih radnika) sam saznao da je to jedina preživjela željeznička stanica u sklopu cijele pruge.
Željezničku stanicu sam detaljno fotografisao i te fotografije će jednog dana biti i ovdje.

Put pruge je vidljiv još par kilometara nakon Srednjeg prema Olovu, ali se nakon toga gubi/zatire (možda je tu negdje prelazio preko ceste na desnu stranu?) i već prije Čevljanovića ga ne mogu nikako pronaći.
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Semizovac - Čevljanovići - Ivančići

Post by Ćiro_bos »

Hamzza wrote: 5. Jedini pouzdan način da se put pruge uprati je da se prate mali crveno-žuti metalni stubići koji se nalaze svakih par desetina metara na skoro cijelom putu pruge. Veliko je čudo da nisu povađeni kad je pruga ukinuta, a još je veće čudo da nisu povađeni u današnje doba gvožđarskog lešinarenja!
Ti stubići nisu dio inrastrukture pruge, nego obilježavaju trasu gasovoda za Sarajevo, cijevi koje su položene velikom većinom samom trasom pruge...
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
Hamzza
Posts: 85
Joined: Sun May 08, 2011 11:44 am
Location: Sarajevo, Bosna i Hercegovina

Re: Semizovac - Čevljanovići - Ivančići

Post by Hamzza »

Hm, zaista dobro veliš. A i ti su mi stubići svo vrijeme bili sumnjivi, ne znam kako mi to nije palo na pamet!

Mnogo hvala na toj informaciji, tj. na ispravci.

Da li znaš koje je godine gasovod tuda prošao?
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Semizovac - Čevljanovići - Ivančići

Post by Ćiro_bos »

Neznam. Vjerovatno kada je Sarajevo dobilo gas?
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
68847
Posts: 1895
Joined: Mon Jun 01, 2009 3:33 pm
Location: Travnik

Re: Semizovac - Čevljanovići - Ivančići

Post by 68847 »

Ćiro_bos wrote:Neznam. Vjerovatno kada je Sarajevo dobilo gas?
pozdrav...
1979.
Sub sole aut pluvia ducemus ea.
Post Reply