Russia-Prussia 2011

Moderator: ZlayoZg

User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

AirportExpress na Ostbahnhofu:
Image

Pristiže RegioExpress push-pull garnitura:
Image

Nastavlja u smeru istoka:


Na koloseku pored je ICE prve generacije:
Image

Image

On je svoje putovanje ovde završio i produžava strojnom vožnjom, ka svom prebivalištu:
Image

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Sledećeg dana obilazim Olimpijski stadion, Bode muzej i Nacionalnu galeriju. Olimpijski stadion se nalazi na samom zapadnom kraju grada. Tamo odlazim S-Bahn-om.

Ovaj mora da je naše gore list. Deutche Grammophon, nije loše:
Image

Stajalište S-Bahn-a kod Olimpijskog stadiona ima 2 prolazna koloseka i još dodatnih 8 čeonih, koji se koriste samo prilikom sportskih događaja na stadionu.

Prolazni koloseci:
Image

Pogled na čeone koloseke:
Image

Image

Posle malo podužeg obilaska oko stadiona, konačno sam pronašao ulaz:
Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Inače, tokom posete, dozvoljeno je kretanje samo određenim delovima tribina. Tri francuza koja su u istom trenutku kad i ja bili u blizini večnog plamena su, pošto nikakvog obezbeđenja nije bilo u vidokrugu, rešili da preskoče ogradu i siđu na teren. Kada su stigli do atlet staze sa drugog kraja stadiona ih je spazio čuvar koji se krenuo iz petnih žila da se dernja na njih. Kako ovi nisu ništa razumeli potrčao je sa drugog kraja stadiona da ih stigne, a francuzi uz tribine. Ne znam kako, ali na kraju ih je stigao i njih trojica su morali sa njim u neku prostoriju.

Evo slika stadiona:
Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

U okviru olimpijskog kompleksa je toranj sa zvonikom sa kojeg se pruža dobar pogled na okolinu:

Image

Image

Image

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Stadion je izgrađen za Olimpijske igre 1936. godine. Renoviran je za Svetsko prvenstvo u fudbalu 2006. godine. Na ovom stadionu je odigrano finale. Table sa informacijama:
Image

Image

Sprema se kiša, pa se vraćam ka centru, bar da to vreme provedem u Nacionalnoj galeriji. Još malo S-Bahn stajališta Olympistadion:
Image

Image

Lajtmotiv centra Berlina su svakako pruga i vozovi (uprkos balkanskim tendencijama izmeštanja pruge iz centra naših balkanskih selendra):
Image

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Dok je padala kiša, loše vreme sam taman iskoristio da posetim Bode muzej. (klikom na link više informacija na engleskom). Muzej je otvoren 1904. godine ali je dosta oštećen za vreme II Svetskog rata. Tek je 2004., na svoju stogodišnjicu ponovo otvoren za posetioce. Rekao bih da je od svih 5 muzeja na muzejskom ostrvu najmanje zanimljiv. Samo jedna slika iz njega:

Image

Potom sam posetio Staru Nacionalnu galeriju, u kojoj su izložene slike i sklupture 19. veka. Nekoliko meni najzanimljivijih slika.

Adolf Menzel, Fridrih Veliki svira koncert za flautu uz pratnju Karla Filipa Emanuela Baha:
Image

Par slika kojima sam zaboravio imena autora, pa ako se neko zna, voleo bih da mi osveži pamćenje:

Ova ima neke veze sa Napoleonom:
Image

?
Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Portret Riharda Vagnera:
Image

Beklinovo Ostrvo Smrti, slika koja zrači kroz celu prostoriju, mnogo slabiji efekat ima ovako:
Image

Ovo je neki albanski pejzaž, koliko se sećam (?)
Image

Ovo bi mogao biti malo slobodniji prikaz Kelnske katedrale:
Image

Kaspar David Fridrih:
Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Nakon što sam obišao galeriju, i nakon prestanka kiše odlazim do Alexanderplatz-a u čijoj se blizini nalazi jedan mali deo očuvanog starog Berlina. Tu se nalazi Nikolaikirche, najstarija crkva u Berlinu, sagrađena između 1220. i 1230. godine.
Image

Image

Pogled ka katedrali:
Image

Katice na Alexanderplatz-u:
Image

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Sutradan odlazim do memorijalne crkve Kajzer Vilhelm, u blizini stanice Zoo. Crkva je sačuvana u stanju u kojem je bila nakon II Svetskog rata, a to znači da je od crkve sačuvan samo oštćena kula, a pored kule je sagrađen novi zvonik. Tokom mog boravka bili su radovi u toku zbog kojih se spoljašnjost kule uopšte ne vidi, tako da stavljam 2 slike sa Wikipedije.

Crkva oko 1900. godine:
Image

Stara kula i novi zvonik 2006. godine (iza se vidi nova crkva):
Image

Jedna moja slika unutar nove crkve:
Image

Vraćam se do glavne železničke stanice, gde slikam ICE prve generacije:
Image

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Image

Image

Tu je i "gurani" REx u smeru istoka:
Image

Image

Image
Post Reply