Koperbahn

Moderator: ZlayoZg

User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Koperbahn

Post by stjepan »

Gledam na stanici par lokomotiva:

Image

U trenutku ostavim sve i na mašinu :lol: Malo zatim,izlazni signal pozeleni od muke:

Image

Postajališče (stajalište) Prešnica:

Image

Par stotina metara pa Cepišče (rasputnica) Prešnica,lijevo u Pulu a mi ćemo desno:

Image

Nemožeš a da ne uživaŠ:

Image

Image

Image

Prva stanica na našem putu:

Image

je Črnotiče,u stanici je i ENP (EVP):

Image

Ova skretnica je spremna za ugradnju:

Image
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Koperbahn

Post by stjepan »

Odmah po izlazu iz Črnotič se otvara "kraški rob" (prirodna granica sa izrazito strmim stijenama između kontinentalne i istarske Slovenije:

Image

Image

Ponekad komentar nije potreban:

Image

Image

Image

Po cijeloj dužini kraškoga roba su izgrađene u srednjem vijeku odbrambene tvrđave,neke bolje neke manje očuvane:

Image

Pogled u dolazeću stanicu:

Image

Most preko ničega u Podpeći:

Image

i odmah prvi tunel:

Image

Pogled na naselje Hrastovlje sa crkvicom iz 1490 g. sa čuvenim freskama pod koje je podpisan Janez iz Kastva

Image
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Koperbahn

Post by stjepan »

Još jedan pogled na stanicu Hrastovlje,koja je u naselju koje se zove Dol:

Image

Odmah ulazimo i u najduži tunel na ovoj pruzi,izlazimo pa u stanici Hrastovlje:

Image

Malo pažljivije oko će (iznad signala) vidjeti sledeći vlak sa kontejnerima kako se spušta u dolinu:

Image

Izlazna strana prema Kopru:

Image

Otvara se polako pogled na predjele kojim smo prošli:

Image

Image

Image

Image

Pruga se i dalje strmo spušta:

Image

Do slijedeće stanice u koju dolazimo :

Image

Sa neuglednom, kao i sve druge, nezaposjednutom staničnom zgradom Rižana :

Image
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Koperbahn

Post by stjepan »

I u stanici Rižana imamo ENP :

Image

Pruga se odavde nastavlja u ravnini dolinom rijeke Rižana:

Image

Image

Kako na istosmjernoj struji dolazi do velikih gubitaka na daljinu i velikih opterećenja jer vozovi teže i do 1750 t na usponu 25 promila to se pokušava riješiti sa izgradnjom ENP.Tako na koperskoj pruzi skoro svaka stanica ima svoj ENP, osim Hrastovlja gdje je planirana izgradnja, i Rodika. Novoizgrađeni i tek nedavno pušten u pogon ENP Dekani:

Image

Dolazimo polako u našu končnu destinaciju:

Image:

Stanica Koper Tovorna:

Image:

Pruga krajnje lijevo nastavlja svoju put još neka tri kilometra do stanice Koper (putnička), a mi nastavljamo ravno:

Image

do stanične zgrade:

Image

Sama stanica je sastavljena ustvari iz tri stanice, dio u koji smo došli Koper tovorna postaja:

Image

Sledeća je tzv. GPP Glavna pristaniška postaja:

Image

I kao krajnja je Luška postaja,ali do nje nismo došli,a kad bude vremena,biće i to. Isto tako ostao mi je "nepokriven" još dio od H.Kozine do Divače, a kako sam ja mlad i perspektivan biće i to do penzije

Pozdrav!!!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Koperbahn

Post by Bo Bo »

Odlična priče, super fotografije, prava poslastice za ove jesenje dane. Pruga se sija, zategnuta ko pod konac, drago mi je što si prikazao da ima kontrasta i kod vas. Predpostavljam da je ova brzina od 20 km/h zbog skretnice koja čeka opravku. Samo da znaš krenuo si Sejdalijinim stopama, samo što se on svuda zavlači, a VI sa šina.

Pozdrav Bo Bo ;) .
Image
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Koperbahn

Post by stjepan »

Bo Bo wrote:Odlična ...super ... prava poslastice...
Hvala za pohvale iako sam nisam niti malo zadovoljan kvalitetom,doduše pokušavam se izgovarati na slabu svjetlost,vrijeme,aparat... mislim ukratko nije do mene =))
Bo Bo wrote: ... krenuo si Sejdalijinim stopama, samo što se on svuda zavlači, a VI sa šina ... .
Mislim da Vam razmišljanja idu u pogrešnom smjeru ... slika i on sa šina (talgo,Banovići), mada istina se puno i zavlači po šipražju ... koliko sam mogao shvatiti to zavisi čijim fotoaparatom slika :D

Pozdrav!!!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Koperbahn

Post by Bo Bo »

stjepan wrote:
Bo Bo wrote:Odlična ...super ... prava poslastice...
Hvala za pohvale iako sam nisam niti malo zadovoljan kvalitetom,doduše pokušavam se izgovarati na slabu svjetlost,vrijeme,aparat... mislim ukratko nije do mene =))
Najbitnije je pronaći razlog, zbog čega fotografija nije dobra =)) :)) =)) , a da to autor nije kriv. Šalu na stranu, po mom mišljenju najvažniji je trenutak, obzirom da postoje programi za obradu fotografija, čuda se daju napraviti! U dogledno vrijeme volio bih vidjeti još fotografija sa ove pruge, pa kad stignete, počastite nas. Pred nama je jako težak period za fotku obzirom na obilje sivila.
stjepan wrote:Mislim da Vam razmišljanja idu u pogrešnom smjeru ... slika i on sa šina (talgo,Banovići), mada istina se puno i zavlači po šipražju ... koliko sam mogao shvatiti to zavisi čijim fotoaparatom slika :D
Vidio sam, ima on sve moguće dozvole kad koristi aparate od bratića, sestrića dajdžića itd, a pejzažna fotka najbolje se vidi iz šipražija 8-} . Pozdrav Bo Bo ;) .
Image
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Koperbahn

Post by Ćiro_bos »

Stjepane sada vidjeh ovaj tvoj uradak i veoma mi se dopao :ymhug: Malo mi je čudno bilo gledati prugu bez ijedne travke, ali se na dobro brzo navikne :D
Bo Bo wrote:
stjepan wrote:Mislim da Vam razmišljanja idu u pogrešnom smjeru ... slika i on sa šina (talgo,Banovići), mada istina se puno i zavlači po šipražju ... koliko sam mogao shvatiti to zavisi čijim fotoaparatom slika :D
Vidio sam, ima on sve moguće dozvole kad koristi aparate od bratića, sestrića dajdžića itd, a pejzažna fotka najbolje se vidi iz šipražija 8-} . Pozdrav Bo Bo ;) .
Vidim da ste me u mome odsustvu propisno otračali 8-} ali ja neću na ovo odgovarati... samo ću reći da ja imam fotić i na mobitelu, koji je moj lično 1/1 :D
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Koperbahn

Post by stjepan »

Znao sam ja da ako se ne odazoveš na blijed pokušaj putopisanja da ćeš se sigurno odazvati na spominjanje tvog "mobitela" :x

Pozdrav!!!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Koperbahn

Post by stjepan »

Bo Bo wrote: Predpostavljam da je ova brzina od 20 km/h zbog skretnice koja čeka opravku.
Vidim da sam ovo pitanje spregledao.Ova lagana vožnja od 20 km/h je zbog novih skretnica koje su na novo ugrađene a nisu uključene u signalno-sigurnosni uređaj.Stanica Koper Tovorna je doživjela u zadnje dvije godine temeljitu prenovu (koja još uvijek traje).U prvoj fazi su dotadašnji relejni uređaj zamijenili sa računarskim,posle je dodano nekoliko novih kolosjeka pa nove kolosječne veze itd ali te nove veze i kolosjeci nisu uključene u novi uređaj i zato je lagana vožnja 20 km/h.

Pozdrav!!!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
Post Reply