Tramvaji u Sarajevu

Tramvaji koji su u sarajevu od 1960 godine
MILCHO
Posts: 124
Joined: Mon Jan 03, 2011 12:25 pm

Re: Tramvaji u Sarajevu

Post by MILCHO »

lohner 712 wrote: 268 je repariran u neku kombinaciju bojenja kao da će dobit reklamu NLB banke.
Ma skinuta mu je reklama, pa je sad ispod prozora plav, a od prozora na više je ostao kakav je i bio.
User avatar
lohner 712
Posts: 286
Joined: Sat Dec 17, 2011 9:15 pm
Location: Sarajevo - Novi grad

Re: Tramvaji u Sarajevu

Post by lohner 712 »

04.12.2012. godine

1-716,713
3-300,303,304,501,502,505,507,508,509,510,511,603,811,812,805,802...
4-712,709
6-238,276,210...
ImageImage
Što moraš da znaš kod idu svi tužni svi nesretni,što moraš da znaš kuda idu sa duše teška bremena,što moraš da znaš... http://www.youtube.com/watch?v=DYsNocMGvSM
User avatar
lohner 712
Posts: 286
Joined: Sat Dec 17, 2011 9:15 pm
Location: Sarajevo - Novi grad

Re: Tramvaji u Sarajevu

Post by lohner 712 »

05.12.2012. godine - Srijeda

1-716,712
3-300,303,501,502,503,504,505,509,510,511,602,603,801,805,811,812,815,291,288...
4-713,709
5-304,212...
6-500,507,238,244...
ImageImage
Što moraš da znaš kod idu svi tužni svi nesretni,što moraš da znaš kuda idu sa duše teška bremena,što moraš da znaš... http://www.youtube.com/watch?v=DYsNocMGvSM
User avatar
lohner 712
Posts: 286
Joined: Sat Dec 17, 2011 9:15 pm
Location: Sarajevo - Novi grad

Re: Tramvaji u Sarajevu

Post by lohner 712 »

06.12.2012. godine -Četvrtak

1-712,709
3-303,502,503,504,507,509,510,511,602,603,801,805,811,812,240...
4-201/716,713/231
5-300,508,500,266,217...
6-505,209,210,268...
Plaćena vožnja-304
ImageImage
Što moraš da znaš kod idu svi tužni svi nesretni,što moraš da znaš kuda idu sa duše teška bremena,što moraš da znaš... http://www.youtube.com/watch?v=DYsNocMGvSM
tramvaj narcis
Posts: 60
Joined: Sat Oct 15, 2011 2:00 pm

Re: Tramvaji u Sarajevu

Post by tramvaj narcis »

Dobro vece svima,

Upravo mi je veceras u direkciji Amsterdamskog GVB-a generalni direktor Bart Schmeik saopstio da su
iduce godine (2013) i ostalih 14 tramvaja tipe Linker Hoffman Busch 9/10G slobodni. Gospodin Schmeik
sugerise da tramvaji i ovaj put mogu biti donirani/poklonjeni Sarajevu.

Ovo javljam prvo ovde na forum pa cu zatim poslati mail Gras-u.

2009 godine su u Sarajevo stigli 16 vagona tipe 9/10G i u Amsterdamu je ostalo isto toliko. U medjuvremenu
u Amsterdamu se desio jedan udes izmedju dva 9/10G i steta je bila tolika da su te tramvaje odlucili dati na otpad
jer bi popravak bio neisplativ. Znaci ostalo je jos 14 ispravnih od cega jedan ostaje u Amsterdamu (donacija za
tramvajski muzej). Znaci za Sarajevo je spremno 13 vagona.

Sta ce sa tim tramvajima biti ja za sada ne znam a cim nesto budem znao rado vam javljam.

Mene interesuje vase misljenje o ovome. Da li smatrate dobrom idejom da u Sarajevo stigne jos 13 amsterdamaca
ili mislite da ti tramvaji budu poslati negdje drugdje?

Srdacan pozdrav,

Narcis Skelic
User avatar
lohner 712
Posts: 286
Joined: Sat Dec 17, 2011 9:15 pm
Location: Sarajevo - Novi grad

Re: Tramvaji u Sarajevu

Post by lohner 712 »

Pa eto ima i pozitivnih i negativnih strana.

Pozitivno: :)
-Lično ja bih volio da svi ovi stari česi budu spaljeni, izrezani, istopljeni u Zenici :ymdevil: pa da bude više holanda u prometu, ili pak, što je bolja ideja modernizirani u S2 ili S3
-Nama treba trodijelnih tramvaja, no nažalost ovi Holandi baš nešto i nisu veliki, ali ako su za DŽ, što da ne. :ymhug:
-Naši tramvaji su u jako lošem stanju pa ne bi bilo loše da 10-ak očuvanih tramvaja pristigne u SA.

Negativno: X(
-Ti tramvaji ne mogu raditi ljeti, jer su to gasne komore. :ymsick:
-Poprlično su očuvani, ali uski i stari, tj. Sarajevo ti dođe kao čistilište otpada, al hajd to je sad manje bitno.
-Nismo se usrećili previše sa ovim što imamo mada eto, taman su pokrili tram. sektor koliko treba.
-Vrše veliki pritisak na prugu, jer su teški pa oštećuju prugu.

Kad bi se sve sagledalo moglo bi se reć vako: Ako su džaba, treba ih uzeti, ma koliko bili stari i neodgovarajući, a opet šta će nama 13 plinskih komora koje će stajat u mjestu u ljetnim mjesecima? Na meni nije da sudim, nego da kažem svoje mišljenje, trebaš se zvanično obratiti GRAS-u i vidjet šta će oni reć. Meni bi bilo drago da dođu čisto da se Česi konačno skinu sa naše pruge. ^:)^
ImageImage
Što moraš da znaš kod idu svi tužni svi nesretni,što moraš da znaš kuda idu sa duše teška bremena,što moraš da znaš... http://www.youtube.com/watch?v=DYsNocMGvSM
MILCHO
Posts: 124
Joined: Mon Jan 03, 2011 12:25 pm

Re: Tramvaji u Sarajevu

Post by MILCHO »

Lohner 712 ne diraj mi čehe. Ako ih ti ne voliš ima ko ih voli. Ti tramvaji su izržljivi a lako se održavaju, a ponekad nas i česi poguraju sa dijelovima. Na neki način su jedan od simbola Sarajeva, vozili su u i najljepšim i najtežim periodima za naš grad, vozili su za vrijeme olimpijade i za vrijeme opsade Sarajeva... Znam da će jednog dana biti povučeni, ali kad oni iz prve serije 1973 još perfektno rade, oni iz 1983 mogu još 5-10 godina. Ja bi volio da se ti tramvaji što duže održe u saobraćaju, pa bilo ih 5 ili 30

GRAS je imao ponudu za donaciju tramvaja iz Graza, ali mislim da je odbio. S ovim amsterdamskim tramvajima to može biti drugačije zato što ih GRAS već ima u voznom parku, ali bi možda smještaj svih 13 mogao biti problem, ali može koliko može, to znaju ovi u GRAS-u.
lohner 712 wrote:
Negativno: X(
1-Ti tramvaji ne mogu raditi ljeti, jer su to gasne komore. :ymsick:
2-Poprlično su očuvani, ali uski i stari, tj. Sarajevo ti dođe kao čistilište otpada, al hajd to je sad manje bitno.
3-Nismo se usrećili previše sa ovim što imamo mada eto, taman su pokrili tram. sektor koliko treba.
4-Vrše veliki pritisak na prugu, jer su teški pa oštećuju prugu.
^:)^
1-Ovo bi se moglo riješiti ugradnjom klima uređaja, ali to je trenutno nemoguće jer GRAS ponekad nema ni sijalice, i drugih najosnovnijih dijelova. Autobusi rade na ćelavim gumama, nema permanta za autobuse, pa ih je u zadnjih par sedmica nekoliko zaplatilo zbog toga. Kako reče kolega s drugog foruma "slavlje je kad u firmu dođe 20 guma". Zbog nestašice dijelova u zadnje dvije godine je autobuski i trolejbuski vozni park prepolovljen a u odnosu na 2005 sveden na 1/3, jedino je sa tramvajima koliko-toliko OK.

2-S obzirom da je GRAS u gorem stanju nego 1995 ovo je zanemarivo. Molim boga da nam padne kakva donacija autobusa i trolejbusa makar se ponovo vratili na Škode 14tr

3-Nažalost, tako nekako. Kad su stali sa puštanjem ovih tramvaja u saobraćaj (bilo ih je 10-11u funkciji) možda je to bilo zbog stanja pruge, možda zbog slabe mreže koju svakako treba pojačati, ali u međuvremenu su ti tramvaji koji nikad nisu izašli poslužili za dijelove, a sad i neki od onih koji su radili stoje zbog nedostatka dijelova kao i dobar dio svih ostalih GRAS-ovih vozila.

4-Ma oni vrše najmanji pritisak od trodjelnih odnosno četveroosovinskih, ali od svih trodjelnih bilo ih je najviše u saobraćaju pa je zato došlo do izražaja oštećenje pruge u titovoj koja je ionako bila skroz-naskroz dotrajala i koja nije više mogla izdržati.
Satra 3 je negdje u sredini, ali svakako budu 2 u prometu, a KT8D5 su daleko najteži tramvaji, ali su to kompenzirali radom na petici, gdje su radili dvokratno, nisu radili ljeti, a ionako nisu bili skroz pretrpani. Ali eto sad bi taj dio pruge bez problema trebao podnijeti i daleko teže savremene niskopodne tramvaje.

Pretpostavljam da bi uz te tramvaje mogli doći i neki dijelovi za te tramvaje koji GVB-u više neće biti potrebni, a nama bi dobro došli jer GRAS-u dijelovi stižu na kašičicu, ali kad bi ti tramvaji došli mislim da bi i dalje većina amsterdamaca bila "na rezervi", ali opet, u narednih par godina će biti rashodovani bečki pedesetogodišnjaci, možda i neki česi, pa može zafaliti tramvaja.
User avatar
lohner 712
Posts: 286
Joined: Sat Dec 17, 2011 9:15 pm
Location: Sarajevo - Novi grad

Re: Tramvaji u Sarajevu

Post by lohner 712 »

Sve je to tu negdje što si napisao, slažem se sa svim, ali budemo vidjeli, bojim se da ćemo ih dobit i da će nam stajat, što bi bilo najgore.
Što se tiče čeha, sve to stoji i da su izdržljivi i da su simbol grada i da su vozili u najgorem dobu za BiH i Sarajevo, al što su ružni i odvratni to je posebna priča. :ymsick: (Moje mišljenje)

Kako stvari stoje sa lohnerima mislim da će se oni još dugo "družit" sa česima i da nas ta dva tipa baš i neće tako brzo napustit.
LHB-ejci ako dođu, (pročitao sam sve sa drugog foruma) biće komiranja #:-s ljeti, ja u njih neću ulazit nemaaaa šanse ^#(^
ImageImage
Što moraš da znaš kod idu svi tužni svi nesretni,što moraš da znaš kuda idu sa duše teška bremena,što moraš da znaš... http://www.youtube.com/watch?v=DYsNocMGvSM
MILCHO
Posts: 124
Joined: Mon Jan 03, 2011 12:25 pm

Re: Tramvaji u Sarajevu

Post by MILCHO »

Jarane, iskreno neznam šta da mislim. Neznam mogu li stati svi ti tramvaji u remizu. Kad bi bar 10 novopristiglih bilo stavljeno u funkciju a 3 u rezervu i u krajnjem slučaju za dijelove bilo bi super. Onda bi bilo negdje oko 16-17 voznih LHB, i ako dođe dijelova da se popravi još ovakvih tramvaja, možda bi ih moglo biti 20-tak voznih.

Ja mislim da bi Narcis trebao kontaktirati GRAS i pokušati dobiti informacije iz prve ruke zbog čega se koristi samo 6-7 tramvaja. (U stvari max broj je bio 10 ali je na tome stalo.)
tramvaj narcis
Posts: 60
Joined: Sat Oct 15, 2011 2:00 pm

Re: Tramvaji u Sarajevu

Post by tramvaj narcis »

MILCHO wrote:Jarane, iskreno neznam šta da mislim. Neznam mogu li stati svi ti tramvaji u remizu. Kad bi bar 10 novopristiglih bilo stavljeno u funkciju a 3 u rezervu i u krajnjem slučaju za dijelove bilo bi super. Onda bi bilo negdje oko 16-17 voznih LHB, i ako dođe dijelova da se popravi još ovakvih tramvaja, možda bi ih moglo biti 20-tak voznih.

Ja mislim da bi Narcis trebao kontaktirati GRAS i pokušati dobiti informacije iz prve ruke zbog čega se koristi samo 6-7 tramvaja. (U stvari max broj je bio 10 ali je na tome stalo.)
Dobro vece,

Citam vase komentare i obadvojicu vas potpuno razumijem. Sa Grasom sam u intezivnom kontaktu i uskoro
cu vam javiti kakva je situacija i sta oni misle.
Srdacan pozdrav,

Narcis
Post Reply