PRUGA: Čapljina-Sarajevo

Moderator: Ćiro_bos

User avatar
ela
Posts: 1278
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:28 pm
Location: Mostar

Re: PRUGA: Čapljina-Sarajevo

Post by ela »

Jest u pravu si zakazalo se sa informacijama,vezano za ovaj događaj,jer je pruga doslovice bila u prekidu 5 dana...No ni mediji niti bilo ko nije ništa javljao,ja sam pokušao da potaknem temu na željeznice.net jer se tu javlja forumaš vijadukt,pošto sam predpostavljao da je on sa tog teretna,međutim on se javio i rekao da već odavno nije na toj dionici pruge...Pruga je zatvorena za saobraćaj,a ja stvarno nisam imao priliku da odem na to mjesto koje je samo po sebi jako nepristupačno. Sutra imam teretni pa će vjerovatno biti i koja slika. Znači između stanica Bradina-Grad,ispod stajališta Plješevac u 46-km i nešto metara pruge pojavilo se klizište. Naši kao i obično u tim situacijama znaju samo smanjivati brzinu,(napominjem takvih klizišta ima još). Brzina je smanjena sa 70 na 30 km/h. Jer je pruga propadala zajedno sa terenom i pomjerala se u stranu. Saobraćaj je prekinut,jer je mašinovođa koji se poslije potiskivanja voza vratio u Konjic rekao da on više gore neće...Ekipa iz ZOP-a je posli otišla na lice mjesta i vidjela užasnu situaciju....Znači pruga je propala nekih 60 m i pomjerana u stranu neki 1-1,5 metara. Radovi su trajali jedan dan,da bi pruga ponovo bila puštena u promet i jedan jedini voz koji je prošao je bio 397,koji se jedva izvukao sa lica mjesta jer je malo falilo da sve završi u provaliji....O tome može posvjedočiti forumaš Rajvos koji je bio na tom vozu i kako kaže preživio strah. Poslije toga su radovi trajali oko 4 dana,da bi se pruga dovela u stanje da se može saobraćati...kako sam čuo od kolega sa kojima sam razgovarao koji su prolazili tom dionicom,stanje je katastrofalno,to mjesto je kao iz filma strave i užasa i pitanje je kad će opet potonuti...Sada je brzina 20 km/h,vozovi prolaze,a veliki problem još predstavlja jako veliki uspon na toj dionici...
kako će se stanje odvijati vidjećemo....Samo mogu reći neka nam je Bog na pomoći....
Pozdrav iz Mostara
643
Posts: 13
Joined: Fri Jun 05, 2009 4:35 pm

Re: PRUGA: Čapljina-Sarajevo

Post by 643 »

Jeli ima ko kakve slike sa terena ?
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: PRUGA: Čapljina-Sarajevo

Post by Ćiro_bos »

ela wrote:...iz filma strave i užasa i pitanje je kad će opet potonuti...Sada je brzina 20 km/h,vozovi prolaze,a veliki problem još predstavlja jako veliki uspon na toj dionici...
Samo mogu reći neka nam je Bog na pomoći....
Hvala Ela, iako loše ipak su informacije.
Obistinilo se znači, nažalost, moje poređenje sa bivšim klizištem na pruzi Brčko-Banovići, gdje je takođe samo mjesto sa potiskivanjem vozova i najveći uspon od 21 promil, 23 otpor...
I kako ti reče, neka nam je Bog na pomoći!
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
atlantis.
Posts: 288
Joined: Sun Oct 25, 2009 4:21 pm

Re: PRUGA: Čapljina-Sarajevo

Post by atlantis. »

Posto se forum vratio, ima li novih vijesti u vezi ovoga?
User avatar
ela
Posts: 1278
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:28 pm
Location: Mostar

Re: PRUGA: Čapljina-Sarajevo

Post by ela »

Saobraćaj preko tog mjesta funkcioniše,lv je sa 20 km/h,ima čak i privremeno upustvo vezano za postupanje prilikom saobraćanja preko tog ugroženog mjesta. Ugroženo mjesto je posjednuto čuvarom,no mišljenja sam da nije napravljeno nikakvo dugoročno riješenje. Čak sam i jako skeptičan,jer ovde se podhitno moraju poduzimati neki veći i jako obimniji radovi da bi se stvari dovele u kakvu takvu normalu. Jako je nezgodno sa teretnim vozovima jer je ugroženo mjesto na jako velikom usponu/padu od 23,93 promila... x_x
Pozdrav iz Mostara
User avatar
ela
Posts: 1278
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:28 pm
Location: Mostar

Re: PRUGA: Čapljina-Sarajevo

Post by ela »

Image

Image
Pozdrav iz Mostara
Osmica
Posts: 60
Joined: Wed Aug 05, 2009 4:29 pm

Re: PRUGA: Čapljina-Sarajevo

Post by Osmica »

Pošto više od mjesec dana niko ništa ne postavlja ovdje,evo samo par rečenica.

Na ovoj temi je bilo postavljeno par slika slika sa klizišta i sada ih nema.
Za infomaciju,na ovom mjestu je malo produžena PLV sa Vmax=20 km/h nego na ovim slikama i redovno se samo prati stanje donjeg stroja,a gornji održava za saobraćaj pomenutom brzinom.Status Quo.

Hvala
User avatar
ela
Posts: 1278
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:28 pm
Location: Mostar

Re: PRUGA: Čapljina-Sarajevo

Post by ela »

Šta se ima postavljati više,ovo mjesto je svakim danom sve lošije...tu je čuvar i to je jedina ohrabrujuća okolnost....
Ovo su slike od danas....
Image

Image
Pozdrav iz Mostara
User avatar
ela
Posts: 1278
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:28 pm
Location: Mostar

Re: PRUGA: Čapljina-Sarajevo

Post by ela »

Osmica,mislim da ovu LV treba produžiti do mostića ispred tunela br.19,odmah iza krivine što se vidi na prvoj slici,jer pred mostom je isto loš teren i osjeti se propadanje,ili nešto poduzimati pod hitno..... :(
Pozdrav iz Mostara
User avatar
shabibija
Posts: 113
Joined: Tue Dec 01, 2009 1:09 pm
Location: Hadžići

Re: PRUGA: Čapljina-Sarajevo

Post by shabibija »

Danas sam malo skoknuo do Blažuja i u povratku napravio nekoliko slika sa detaljima sa relacije Blažuj - Hadžići

Mostić preko riječice Zujevine u blizini fabrike Sinalco
Image
Image
Image

Prvi APB signal iz smjera Blažuja u smjeru Hadžića (bez funkcije)
Image

Njegov neposredni "susjed" koji služi kao predsignal glavnom signalu za ulaz u stanicu Blažuj iz smjera Hadžića
Image


Signalna oznaka 202: "Približavanje stajalištu", u ovom slučaju stajalištu Binježevo
Image

Drugi APB signal iz smjera Blažuja u smjeru Hadžića (bez funkcije) - onaj koji je kolegi Bo Bo zapeo za kameru na putu prema Ovčarima
Image

Njegov neposredni "susjed" iz smjera Hadžića u smjeru Blažuja (također bez funkcije)
Image

"Nova" signalna oznaka 208-?? - nagib u desno :)
Image

Treći APB signal iz smjera Blažuja u smjeru Hadžića koji služi kao predsignal glavnom signalu za ulaz u stanicu Hadžići iz smjera Blažuja
Image

Njegov neposredni "susjed" iz smjera Hadžića u smjeru Blažuja (bez funkcije)
Image

Taman kad sam izgubio svaku nadu da će i jedan voz proći, pojavila se "za utjehu" 441-308 solo
Image
Image

Ulazni signal u stanicu Hadžići i kraj moje rute
Image
Image

Koje su se ovdje ćeke za EMV mogle postaviti da sam znao kad saobraća #-o

Pozz
Post Reply