Putni prijelazi

Moderator: Ćiro_bos

Putni prijelazi na prugama u BiH su osigurani?

Jako dobro
3
8%
Dobro
3
8%
Loše
11
30%
Veoma loše
20
54%
 
Total votes: 37

User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Putni prijelazi

Post by Bo Bo »

Otvaram ovu temu prije svega da prokomentarišemo trenutno stanje, po datoj problematici. Sjeverni dio pruge ima dosta putnih prijelaza, pogotovo na dionici Sarajevo-Visoko.

Nažalost, veliki broj ih nije osiguran svjetlosnim znakom i rampom, ili su bili popravljen, pa su ih nažalost banditi uništili. Zahvaljujući ovakvom stanju voz treba stati na ovakvom mjestu, zasvirati i preći što nažalost usporava saobraćaj. Što je još bitnije, dovodi se u pitanje sigurnost i ostalih učesnika u saobraćaju.

Interesuje me ko spušta polubranike, otpravnik ili mašinovođa? Da li možda neko zna kolika novčana sredstva su potreba za opravku jednog putnog prelaza. Za kraj jedna slika iz Rajlovca. Pozdrav Bo Bo ;) .

Image
Image
staner
Posts: 675
Joined: Wed Jul 08, 2009 6:25 pm

Re: Putni prijelazi

Post by staner »

Između stanice Grmuša i Cazin Srbljani na pruzi Bosanski Novi Bihać postoji 6 putnih prelaza koji su ne zaštićeni i nisu obezbijeđeni.Ispred svakog putnog prelaza se vozovi zaustavljau obavezno što produžava vozno vrijeme vozova a samim tim i skraćuje vremenski vijek vagona i vučnih vozila.Prije rata su ovi prelazi bili zaposjednuti svaki sa čovijekom i branikom s kojim je on upravljao na licu mijesta iz blok kućica.Sada to nije u funkciji niti postoji ikakvo obezbijeđenje tih prelaza.Smatram da nebi trebalo puno sredstava da se ti prelazi osposobe kao i prije rata. **==
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Putni prijelazi

Post by stjepan »

Bo Bo wrote:Interesuje me ko spušta polubranike, otpravnik ili mašinovođa?
Nijeda ako su ispravni!
Ovaj na prelazu na slici koju si ti postavio (pod pretpostavkom da je to otvorena pruga),zatvara, kad je ispravan, automatski, voz svojom vožnjom i to tako da navozi na takozvanu uklopnu točku koja je postavljena na određenoj udaljenosti prije prelaza,što je u odvisnosti kojom brzinom voze vozovi na tom odsjeku.To se mora pravilno izračunati vrijeme i za najbrži i za najsporiji voz.Isto tako se vožnjom preko isklopne točke rampe automatski otvaraju.Još je zanimljivo reći da nailaskom voza na uklopnu točku se uključuju zvonca na rampama što je znak da svi koji su unutar rampi odmah zapuste prostor.Čas zvonjenja traja do prolaza voza i otvaranja rampi,a same rampe počinju se zatvarati po izračunanom vremenu,koje se računa tako da pješak koji je prošao prvu rampu u trenutku početka zvonjenja prođe i drugu rampu normalnim hodom bez požurivanja.Nije isto jedan dva tri ili više kolosjeka koje štite rampe.
Druga mogućnost su automatski putni prelazi u staničnom območju,ti se zatvaraju automatsko s postavljanjem puta vožnje za voz i signal neće iči na slobodno dok se rampe ne zatvore,otvaraju se pa prolaskom voza preko isklopne tačke ili "ručno" tipkom na postavnici otpravnika vozova.Za potrebe manevre se ti prelazi isključivo zatvaraju tipkom na staničnoj postavnici ili ručicom-tipkom u posebnoj ormarici koja je obavezna na svim tim prelazima(betonska mala kućica) a na slici Bo Bo se ne vidi.
"Ručne" rampe zatvara radnik koji je za to zadužen,a to može biti bilo tko iz izvršne službe,što je propisano posebnim upustvom ili poslovnim redom stanice,vrlo rijetko je to otpravnik,još rijeđe mašinovođa(za takav slučaj nisam čuo,dozvoljeno je),najčešće to čine Čuvari putnog prelaza ili skretničari.
Ovo je jako jako "široka" tema i ovo je samo jako šturo opisano,ima tu još puno toga,a skoro svaki prelaz je priča za sebe.
Pozdrav!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Putni prijelazi

Post by stjepan »

Da se još navežem i na anketu koju si postavio.Slabo poznajem sadašnje stanje na prelazima ŽFBH kao i koliko ima javnih prelaza koji nemaju andrijin križ i dali ih uopće ima da to nemaju,zato ću dati drugu ocjenu,osobno mislim da prelaz koji ima taj znak i propisanu vidljivost zaslužuje ocjenu odlično,rampe i polubranici pa su samo dodatak,još kad bi cestna vozila poštovali propisane znake,gdje bi nam bio kraj !
Pozdrav!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Putni prijelazi

Post by Ćiro_bos »

stjepan wrote:Da se još navežem i na anketu koju si postavio.Slabo poznajem sadašnje stanje na prelazima ŽFBH kao i koliko ima javnih prelaza koji nemaju andrijin križ i dali ih uopće ima da to nemaju...
Pozdrav!
Andrejev križ moraju imati svi putni prelazi koji nisu osigurani branicima ili svjetlosno-zvučnim signalima, a po novim propisima obavezan je i znak "STOP".
Putni prelaz, sa propisno postavljenim Andrejevim križom, uz dovoljne trougle preglednosti se u smislu bezbjednosti smatra obezbijeđenim putnim prelazom.
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Putni prijelazi

Post by stjepan »

Ćiro_bos wrote:Andrejev križ moraju imati svi putni prelazi koji nisu ...
Gledajući i pažljivo čitajući baš tvoje postove opazio sam da mnogi pružni znaci (padokazi,kilometarske oznake čak i gl.signali :D ) jednostavno nestanu sa pruge zbog cijene željeza,i baš na to sam mislio kad sam pisao taj post!
Pozdrav!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Putni prijelazi

Post by Bo Bo »

Kolega stjepane puno hvala za pojašnjenja o ovoj problematici, i svakako samo naprijed. Dosta putnih prijelaza ima andrijin križ, ali tik uz sam prijelaz što nije dovoljno. Kao što ste i sami rekli i da se vozači hoće pridržavati propisa i brzine ne bi bilo toliko udesa,ali kako je stanje situacija je izuzetno super.

Što se tiče Sarajeva postoje 3 putna prijelaza. Jedan je odmah poslije izlaznih siglana Rajlovac putna, drugi koje je malo niže i po prilično je problematičan. Momentalno je osiguran samo andrijin križ-om na jako prometnom prijelazu.
Evo nekoliko satelickih snimaka. Pozdrav Bo Bo ;) .

Image

Image
Image
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Putni prijelazi

Post by Ćiro_bos »

stjepan wrote:
Ćiro_bos wrote:Andrejev križ moraju imati svi putni prelazi koji nisu ...
Gledajući i pažljivo čitajući baš tvoje postove opazio sam da mnogi pružni znaci (padokazi,kilometarske oznake čak i gl.signali :D ) jednostavno nestanu sa pruge zbog cijene željeza,i baš na to sam mislio kad sam pisao taj post!
Pozdrav!
To je tačno, ali Andrejev križ mora da postoji!
Pri uviđaju-udesu na putnom prelazu se to prvo gleda, kao uvjet koji željeznica mora ispoštovati...I pored ponekih krađa, taj znak je odmah bivao ponovo postavljen...
Tu je odgovornost nadležnog željezničkog radnika vrlo jasna i velika!
pozdrav...
P.S. Hvala ti što pažljivo čitaš moje postove :-B ...
Posavina expres
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Putni prijelazi

Post by damir661 »

Proslog maja, vozeci se od Brckog do Tuzle sam uocio jednu cudnu stvar u stanici Srebrenik, naime interesantno je da je putni prelaz na ulazu u stanicu obezbedjen branicima, ali i kontrolnim signalom, sto koliko znam nije uobicjano (barem po SP1). Pozivam se na to da se putni prelazi automatskim uredjajima zasticuju na dva nacina: 1) sa ukljucnom tackom sa daljiskom kontrolom (kada se inace ugradjuju branici, a ne kontrolni signal), i sa kontrlonim signalima kod kojih se ne ugradjuju branici vec samo drumska singalizacija (treptac).

Zanima me da li postoji kakva zavisnost putnih prelaza prilikom formiranja puta voznje kod elektro-mehanickih blok uredjaja u stanicama poput Srebrenika? Imam utisak da su uredjaji PP izvedeni potpuno nezavisno od stanicnkog uredjaja i da njiam rukuje covek, s tom jedinom razlikom sto se branicima rukuje el. putem a ne klasicno mehanikom.

Image
Image
Image
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Putni prijelazi

Post by Ćiro_bos »

Bo Bo wrote:Kolega stjepane puno hvala za pojašnjenja o ovoj problematici, i svakako samo naprijed. Dosta putnih prijelaza ima andrijin križ, ali tik uz sam prijelaz što nije dovoljno...
To nije bitno!
Bitniji je trougao preglednosti koji takvi putni prelazi moraju imati. Mislim da se radi o 30 metara, dužini sa koje vozač prije nailaska na putni prelaz može osmotriti prugu sa obje strane...sad da li je to 30 metara, nisam siguran.
pozdrav...
Posavina expres
Post Reply