Beograd <-> Bajkal 2012

Moderator: ZlayoZg

User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Moja električka nastavlja ka Sludjanki:

Image


Taman kad sam hteo da pređem prugu iz smera Sludjanke penje se jako dugačak teretni voz, sa grdosijom VL85 na čelu:

Image


A ljudi čekaju da prođe...

Image


Na kraju voza je potiskivalica VL80, sa dodatom polovinom:

Image


Stajalište Tjomnaja Pad, 5290 km od Moskve, najdalje što sam na Transsibu otišao. Za dalje štafetu predajem Džonu iz Splita :)

Image


Zgrada stajališta:

Image


I zgrada neistražene namene:

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Idem uz prugu do ulaska u tunel, gde se naši putevi razdvajaju. Pruga skreće desno i kroz tunel odlazi ka Sludjanki, a ja idem levo nizbrdo ka Staroj Angasolki.

Iz tunela izlazi strojna VL80:

Image

Tunel:

Image


Odozgo nizbrdo tutnji jedan teretni voz, ali nemam vremena da ga čekam, treba naći put do Stare Angasolke:

Image


Saša mi je rekao od crno-bele ograde kod tunela levo nizbrdo, znači na pravom sam putu:

Image


Spuštam se ka potoku Pravaja (Desna) Angasolka:

Image

Image


Pogled unazad:

Image


Prelazim potok preko ovog mostića i odatle treba da pratim potok do ušća u jezero, do kojeg se ovaj potok spaja sa potocima Srednja Angasolka i Leva Angasolka:

Image

Nataviće se
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Uglavnom nije bilo problema da pratim stazu, samo sam se u jednom trenutku zadesio u nekom kamenjaru odakle uopšte nisam video stazu za dalje. Pomislio sam da ću morati kroz šumu, ali sam posle 20-ak metara ugledao stazu i nastavio njom dalje.

Sledi serija slika iz Angasolske šume:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

I posle 45 minuta stižem u Staru Angasolku. Nemojte da vas ova čistina zavara, to je bio najteži deo jer se potok pri ušću izliva na sve strane i staza je puna dubokog i nepredvidivog blata:

Image


Sa desne strane je most KBŽD (tako ću oslovljavati Krugobajkalsku železnu darogu, od sad), za koji će se kasnije ispostaviti da je za drugi, uklonjeni kolosek:

Image


Probijam se kroz blato pored poljskog WC-a:

Image



Odande sam došao:

Image


Konačno, prilazim pruzi:

Image


Pogled na skromno stajalište, u smeru Sludjanke i Vladivostoka:

Image


Kod mosta su čovek i žena, koji su takođe fotografisali, ali su se posle određenog vremena izgubili u nepoznatom smeru:

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Prvo odlazim do plažice na kojoj se nalazi jako kratka železnička pruga, koja počinje u šupi par metara od obale, a završava se u jezeru:

Image


Još jedan pogled na ušće Angasolke u Bajkalko jezero:

Image


Pogled na levo:

Image


Sa druge strane Bajkala je Republika Burjatija:

Image


Odlazim ka mostovima. Ovo je most po kome je išao drugi, uklonjeni kolosek:

Image

Image


Uklonjeni kolosek je išao i kroz tunel, za razliku od onog koji se danas koristi:

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Par pogleda na Staru Angasolku:

Image

Image

Image

Image


Байкалъ

Image


Pogled od stajališta ka Port Bajkalu:

Image


Iako odsečeno, selo ima solidno snabdeven dućan, a postoji i planinarski dom:

Image


Tačno na vreme stiže moje prevozno sredstvo u sledećih nešto manje od 6 sati do Port Bajkala. Nova Matanja, kako ga stanovnici uz KBŽD nazivaju ili ti DMV RA-2 iz Metrovagonmaša:

Image

Image


Meštanin pozdravlja mašinovođu:

Image


Interesantna stvar se dogodila kada su se otvorila vrata od voza. Grupa od 5-6 ljudi (roditelji i deca) koji su bili sa mnom u električki iz Irkutska izlaze iz voza, a oni i ja se začuđeno gledamo u prvih desetak sekundi. Razmenili smo par rečenica, gde im objašnjavam svoj plan, te shvatam da su oni išli do Sludjanke i tamo presedali da bi u Staroj Angasolki izašli i popeli se do stajališta Tjomnaja Pad gde hvataju električku nazad za Irkutsk. Voz je bio skoro 100% popunjen, uglavnom turistima, te sam pukom srećom uspeo da nađem mesto na strani koja gleda na jezero.


Nastavak sledi u narednim danima. Komentari, pitanja, sugestije i kritike dobrodošli... :)
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Da nastavim dalje...

Voz je bio gotovo 100% popunjen, uglavnom turistima. Prvo sam ušao u drugi modul u kome nisam uočio mesto na strani ka jezeru, samo 2-3 na suprotnoj strani. Odlazim do prvog modula, ali i tamo ista situacija, vraćam se u drugi modul i iz drugog pokušaja uočavam jedno mesto uz prozor koji gleda ka jezeru u smeru suprotnom od smera kretanja voza. Preko puta je sedeo jedan Australijanac koji je putovao do Marituja, tako da će posle moći da se premestim na njegovo mesto u smeru vožnje.

Ova slika pokazuje koliko sporo voz ide. Izgubio sam bar 5-6 minuta dok sam našao mesto i dok sam se smestio. Za to vreme smo ovoliko odmakli od tunela kod kojeg sam malopre stajao:

Image


U vozu je bila jedna veoma bahata starija punija kondukterka, koja se jako iživljavala nad mlađom koja je verovatno bila učenica škole na praksi. Imali su problema sa automatom za izdavanje karata, pa je starija vikala na nju, psovala, a devojka, šta će, morala je da ćuti i sluša njene komande. A starija je sve vreme sedela ili u zadnjoj kabini ili na mestu u putničkom prostoru uz kabinu i nije prestajala da krka. Mene nisu ni zapazili da sam ušao te da se sam nisam javio mlađoj kondukterki verovatno bih se bez karte vozio. Kad sam se mlađoj javio, starija se zainteresovala šta ja to hoću, misleći da sam putnik iz Sludjanke i da imam kartu koju su mi već pregledali i onako sa punim ustima hrane se ubacila u razgovor. Naravno, automat za izdavanje karata je opet pravio problem i nije hteo da izda kartu od mog stajališta, pa sam rekao frustriranoj devojci da mi proda kartu od Sludjanke, pošto je ionako veoma jeftina (48 rublji, malo više od 1 evra), a razlika u ceni minimalna:

Image


Posle nekog vremena, kojem se gubi tok, usled maksimalne brzine voza od 20 km/h stižemo u selo Šarižalgaj, gde je dosta ljudi izašlo:

Image

Image

Image


Nastavljamo dalje. Iza nas pljušti:

Image


A ispred nas se nazire lepše vreme:

Image


Stižemo u Marituj, gde izlazi Australijanac, a voz se već dosta ispraznio:

Image


U Marituju se ukrštamo sa turističkim vozom Bajkal - Sludjanka - Irkutsk:

Image


EMV na neelektrificiranoj pruzi :)

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Par pogleda iz voza na Bajkalsko jezero. Na žalost prozor se ne može otvoriti dovoljno da bih provukao ruku sa fotoaparatom, te moram slikati kroz staklo:

Image

Image

Image


Red vožnje malo razvučen te na stajalište Polovinij (koje se nalazi na pola puta između Sludjanke i Port Bajkala) dolazimo 10-ak minuta pre vremena. Dobijamo 10 minuta pauze da se prošetamo okolo:

Image

Image

Image

Image


U blizini stajališta je postavljena i jedna parnjača:

Image


Plaža:

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Upozorenje!

Image


Njuška RA2:

Image


Koja je po obliku slična sa ovim brdom:

Image


Nekoliko kampera je odlučilo da ipak ovde napusti voz i prenoći na plaži ispod stajališta:

Image


Druga njuška RA2 oči u oči sa brdom :)

Image


Ispred nas je tunel koji je, čini mi se po profilu, prvobitno primao dva koloseka. Vidi se godina izgradnje:

Image

Image


Jedna iz žablje perspektive:

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Natavljamo dalje. Vozimo se dosta dugo do stanice Ulanovo, gde takođe stižemo malo ranije te dobijamo pauzu:

Image


Pogled na jezero:

Image


Na 2. koloseku je bila parkirana ova radna mašina:

Image


Pogled u smeru Port Bajkala:

Image


Pogled u smeru Sludjanke:

Image


Naša mašina (opet displej ne valja):

Image
Post Reply