Majka svih krivina...

User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Majka svih krivina...

Post by Ćiro_bos »

U jednoj drugoj temi sam pisao:
Ćiro_bos wrote:Protekli period sam imao problema sa kičmom, pa sam je danas šetao, da se malo razradi...šetnja prema lokalitetu Orlova Klisura.
To je tjesnac među stijenama gdje su nekih 35-40 metara širine podijelili pruga, magistralni put i rijeka Tinja, koja je u sredini.
Imao sam sreću i naišao je voz sa potiskom.
Voz je snimljen na najtežem mjestu na pravcu prema Banovićima. Uspon je otpora 20 sa dvije uzastopne S krivine. Sličnu konfiguraciju krivina ima magistralni put-za usporedbu. Pogledajte tu krivinu koju prolazi prednji dio voza. R=200 m. Strašno i za pogledati...a tek škripa? Iza su još dvije. Zbog njih je brzina na ovom dijelu bila ograničena na Vmax 55 km/h. Sada je 50 svuda. Vozna lok je 661-308.
Evo fotka:

Image

pozdrav...
Ova krivina R=200 me jako zainteresirala, pa sam je riješio obići, drugi dan maxus! Prvo pogledam situaciju na satelitskoj snimci, gdje se vidi ta krivina dole južno...Prethode joj 3 uzastopne krivine počevši od sjevera 1. R=300, 2. R=200 m, 3. R=256 m i na kraju ova "moja" R=200 m.

Image

Ovaj puta sam došao autom u sami tjesnac, Orlovu klisuru. Fotografija sa mosta, najuži dio. U Sredini rijeka, lijevo cesta, desno pruga.

Image

Auto sam ostavio na parkingu nedaleko od mosta. Neko je ostavio cvijeće, za nekoga ko je tu nastradao, neko je bacao smeće...Kraj auta je i mali spomenik na izginule u ratu, na ovome mjestu
Gore desno je čuvarska kućica i pruga. Kućica je nekada davno bila zaposjednuta i u njoj je bio čuvar ugroženog mjesta, u slučaju odrona, a služila je i kao mjesto smjene čuvara ophodara

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Majka svih krivina...

Post by Ćiro_bos »

Sada izgleda ovako

Image

Pogled unutra. Uspomene naviru...Moj rahmetli otac je ovde radio mnogo godina. Mnogo noći probdio. I mene dovodio, kada sam imao 10-tak godina...

Image

Ispred kućice polazim uz prugu. Cilj mi je četvrta krivina od ove...Ova je R=300 m

Image

Sledeća je R=200...ali kraća, nego ciljna. Sredina joj se nalazi negdje tačno u km 100+000 pruge Brčko-Banovići...Hektometarskog nema

Image

Sledeća je R=256 m, ko malo blaža...

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Majka svih krivina...

Post by Ćiro_bos »

I četvrta, moja R=200 m, cilj moga dolaska

Image

Sama krivina, bez prelaznih krivina počinje u km 100+203,70 m pruge Brčko-Banovići. Računa se od Vinkovaca. Hektometarski stubić na početku krivine

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Majka svih krivina...

Post by Ćiro_bos »

Ove 4 krivine su najteži dio pruge u smjeru Banovića. Nalaze se između stanica Duboki Potok i Tinja. Krivine koje su uzastopno S vezane, vrlo malog radijusa, na usponu koji je od 16,7-19,4 promila i otporom od 20 daN/t su odredile, ograničile težinu vozova od 900 t za jednu lok 661. Zato je ovde čest potisak sa zakvačenom potiskivalicom. Na ovoj je dionici bila i najniža brzina za sve vozove: 55 km/h... Veća nadvišenja kolosijeka u krivini se nisu smjela praviti jer tu neki teretni vozovi vrlo sporo idu, pa čak i stanu, jer ne mogu uzvući, pa je pritisak na unutrašnju šinu prevelik...
Ova moja krivina je najoštrija, najduža, i skoro na najvećem usponu...Zato je izazov za sva željeznička vozila koja njome prolaze!
Počet ću obilaziti krivinu iz smjera Banovića, sa juga.

Negdje ovde počinje prelazna krivina. Vanjska šina je prije nekih godinu i po dana mijenjana i postavljena nova, što je ovdje uspjeh, jer se obično "okreću" stare. Kako vidimo, još uvijek sastav nije zavaren! Sa velikom diletacijom!

Image

Nešto malo ispred jest, i to skoro

Image

Odavde otprilike počinje kružnica krivine

Image

Što dokazuje i ovaj stubić

Image

Ovde je sredina krivine

Image

I dokaz

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Majka svih krivina...

Post by Ćiro_bos »

Sada ćemo se pozabaviti stanjem šina. Ovakve su šine čitavom dužinom ove krivine.
Par slika unutrašnje šine na kojoj se vide tragovi ljubavnog odnosa točak-šina

Image

Image

Kruna unutrašnje šine je potpuno ravna, istrošena, a sa obje strane su karakteristični brkovi od tereta

Image

I lokomotiva je ostavila danak tereta...kapljica ulja na šini

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Majka svih krivina...

Post by Ćiro_bos »

Vanjska šina nije prošla puno bolje, mada je nova...ljubavne modrice točka su duž čitave šine. Proklizavanje pri vuči je svakodnevno, a česta slika je radnik koji ispred voza u kretanju pužnom brzinom, iz kape posipa pijesak-glumi pjeskare koje obično ne rade na lokomotivama...

Image

Image

Image

Image

Da bi to rezultiralo boksovanjem...ili ljubavnim ugrizom

Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Majka svih krivina...

Post by Ćiro_bos »

Negdje pred kraj krivine i početak prelazne....

Image

Kraj prelazne krivine "majke svih krivina"...i taj sastav čeka varenje

Image

Odakle se odmah nastavlja prelazna krivina suprotnog smjera sledeće krivine R=256 m...

Image

Malo bliže, sa širim pogledom na klisuru, gdje počinje ta sledeća krivina

Image

I hektometarskim stubom malo napred

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Majka svih krivina...

Post by Ćiro_bos »

I u ovoj krivini su šine sličnog stanja kao i kod pređašnje...Ova vanjska šina je "okretana" tj. nekada je bila vanjska, pa je premještena na unutarnju poslije habanja ivice...

Image

Snimak sa te krivine na lijevo...Ova klisura je dobila naziv Orlova jer je bila veliko stanište orlova...Kažu da su miniranjem stijena za prolazak pruge otjerali te ptice...Gore se vidi i pećina. Nije na pristupačnom mjestu, pa se čitav život kanim da je obiđem...

Image

I desna strana, takođe dinamitom prosijecan prostor za magistralni put Županja-Opuzen

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Majka svih krivina...

Post by Ćiro_bos »

...na ovu se krivinu nastavlja takođe kontra R=200 krivina, kojom se vraćam u tjesnac klisure

Image

Image

I ponovo suprotna krivina i polazište: čuvarska kućica

Image

I ta krivina se požalila-pohvalila za ožiljke...ovde je seks točak-šina žestok

Image

To bi bilo sve...
Zadržavam pravo da napravim i pokažem video snimak prolaska težeg voza sa potiskivalicom kroz "majku krivina". To kada bude bolja svjetlost i aparat.

pozdrav...
Posavina expres
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Majka svih krivina...

Post by stjepan »

Bravo Ćiro,konačno pravi Ćiro kakvog smo naučeni na nivou kako samo on to zna!Super putopis!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
Post Reply