Interrail putovanje Evropom 2011

Moderator: ZlayoZg

dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: Interrail putovanje Evropom 2011

Post by dulevoz »

Opredelio sam se da ostatak kišovitog dana provedem u vožnji S Bahn-om. Linijom S3 odlazim do kraja, do granične stanice Austrije i Nemačke, Freilassing:

Image


U vremenu obrta garniture kojom sam došao, u stanici postaje živo. Nailazi EC 112 (Klagenfurt Hbf - Siegen):

Image


Zanimljivo je što ovaj voz saobraća sa dva taurusa. Zapravo, kako ÖBB dostavlja kola, pa nema kola sa upravljačnicom, za razliku od ostalih EC vozova za koje DB dostavlja kola, DB u stanicama obrta ne radi manevru i ne gubi vreme, pa se slanjem dve mašine manevra izbegava. Obe mašine se koriste i tokom vožnje, tako da ovaj voz sigurno nema problema u ubrzavanju do 200km/h :-)

Image

Image


Istovremeno kroz Freilassing prolazi parnjak ovom vozu, EC 113 (Siegen - Klagenfurt Hbf), tako da mi se baš posrećilo, što sam video i zabeležio ova dva prelepa klasična voza:

Image
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: Interrail putovanje Evropom 2011

Post by dulevoz »

Vraćam se u Salzburg, gde presedam na liniju S2. Fotografišem talenta kojim sam se vozao do ovde:

Image


Salzburg Hbf pretrpeo je brojne izmene, bar što se tiče putničkog dela stanice. Sadašnje stanje potpuno je drugačije u odnosu na ono koje je bilo tokom moje poslednje posete. Više nema pasarele, trave u kolosecima, koloseka sa drvenim pragovima i uopšte oronulih perona i infrastrukture. Sada je sve utegnuto pod konac, zaista moderno i prelepo zdanje :-) Dakle, prethodnom fotografijom uspeo sam da zabeležim sada već delić istorije :-)

Linijom S2 odlazim do kraja, do mesta Straßwalchen:

Image


Jedan pogled na Westbahn prema Welsu, sa prelomom nivelete u stanici i neobičnim skretanjem trase:

Image


U povratku na kratko se zadržavam u Seekirchen-u. S Bahn talent na liniji S2 za Straßwalchen:

Image


Dva spregnuta ÖBB Dizel motornjaka 5047:

Image
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: Interrail putovanje Evropom 2011

Post by dulevoz »

Ostatak dana provodim u Salzburgu. Sasvim slučajno u jednom izlogu ugledao sam:

Image


Radno vreme je prošlo, tako da nisam uspeo da uđem i vidim čega sve ima unutra. Između ostalog, akcenat je dobrim delom na prelepim vagonima nekadašnjeg voza EC Mimara:

Image


Još koja fotka za ljubitelje minijatura :-)

Image

Image
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: Interrail putovanje Evropom 2011

Post by dulevoz »

Vožnja Talentom za mene je predstavljala pravo uživanje. Talent je tokom kretanja izuzetno tih voz, pa ne čudi što u delovima najbližim kabini mašinovođe postoji silent compartment. Neobično je u vozu videti znake koji zabranjuju razgovaranje telefonom, slušanje muzike i koji upozoravaju putnike da budu tihi:

Image


Posebno su mi se dopali najava stanica i snimljen spikerkin razglas u vozu. To sam morao da zabeležim snimkom. Delić toga mogu da vam prenesem sledećim kraćim klipom. U klipu je prikazana vožnja kroz grad, od Salzburg Sam, preko Salzburg Hbf, do Salzburg Mülln-Altstadt. Pored stajališta Salzburg Sam nalazi se ranžirna stanica, a u klipu se vidi preticanje teretnog koji izlazi na Westbahn. Vidi se vožnja kroz celu stanicu Salzburg Hbf, tako da možete da se prisetite kako je putnička stanica nekada izgledala. Klip se završava po prelasku reke Salzach na novom stajalištu Salzburg Mülln-Altstadt:

https://www.youtube.com/watch?v=IIj3ZSoMyMg
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: Interrail putovanje Evropom 2011

Post by dulevoz »

Sledećeg dana čekao me je dug put. Ponovo menjam zemlju i odlazim u Slovačku, u Bratislavu. Trebalo je dosta poraniti na prvi jutarnji Railjet za Beč. U pitanju je dve spregnute garniture RJ, koje polaze u 6h. Ceo voz je potpuno prazan. U Salzburgu mislim da nas nije ušlo više od troje u voz. Očekivao sam da će se popuni usput, ali ni to se nije dogodilo. Voz je potpuno prazan stigao na svoje odredište, na Wien Westbahnhof.

Verujem da je većina vas koja je iskusila vožnju Railjet-om zapazila čudne zvukove tokom vožnje. Kada RJ prelazi preko skretnica i zavija u oštrijim skretanjima, čuju se škripanja i zavijanja. To sam čuo i prilikom vožnje od Budimpešte prema Beču, dok je u vozu bilo puno ljudi i prava vreva, ali na ovom putovanju dok sam u vagonu bio sam, zvukovi su bili više nego sablasni :-) Prilikom kretanja velikom brzinom na otvorenoj pruzi sasvim normalno se ponaša i potpuno je tih.

Od Salzburga prema Welsu brzine kretanja su male, a zatim nastupa prava vožnja, većim delom sa 200km/h (danas na jednom novom delu pruge 230km/h). Neke interesantne trenutke puta zabeležio sam kamerom, pa kao što ste već navikli, sledi klip sa putovanja.Na početku klipa ekran u vozu je umesto uvoda, a prilikom izlaska iz stanice i vožnje preko skretnica čućete pomenute horor zvukove :-)

U mestu Enns prelazimo istoimenu reku, neposredno pred njeno ušće u Dunav. To je ujedno i granica između Gornje i Donje Austrije. Posle toga prolazimo kroz stanicu St. Valentin, sa 200km/h, što je zaista lep prizor. Od Linz-a do Beča brzi vozovi idu novom trasom. Pored postojeće dvokolosečne pruge postoji još jedna novija dvokolosečna pruga, sa ispeglanom trasom za veće brzine, u odnosu na staru prugu. Peglanje trasa i gradnja novih pruga u Austriji se nastavila, pa tako danas više nema sporih vožnji brdskim predelima između St. Poltena i Beča. U snimku se povremeno vidi stara (za naše uslove savršeno nova) dvokolosečna pruga pored postojeće nove pruge.

Image


ÖBB Railjet 767 "Rail Tours Austria" Salzburg Hbf - Wien Westbf:

https://www.youtube.com/watch?v=9OCN-pynIuY
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: Interrail putovanje Evropom 2011

Post by dulevoz »

U Beču presedam na voz za Bratislavu. Voz za Bratislavu polazi sa stanice Meidling, a ja vozom stižem na Westbahnhof. Da ne bih ni malo mućkao glavom gde da hvatam voz za Bratislavu, online redovi vožnje rade taj posao sasvim solidno. RV prikazuju da je najefikasnije ići metroom do stanice Simmering. Tako sam i učinio i očas posla sam bio u vozu za Bratislavu.

Posle masovne rekonstrukcije i ponovne izgradnje centralnog dela bečke železničke infrastrukture, na mestu Wien Süd nastao je Wien Hbf, koji je kao prolazna stanica godinama nedostajao ovom gradu. Po izgradnji nove pruge od St. Poltena do Beča, vozovi sa zapada nesmetano ulaze na stanicu Meidling i u produžetku na Hbf. Sada više nema potrebe za korišćenjem metroa i drugih vrsta pomagala da bi se presedalo sa voza na voz :-)

Od Beča do Bratislave vozim se Regio Ekspresom. REX vozovi za Bratislavu uglavnom su sastavljeni od City Shuttle vagona i sa herkulesom na čelu. Ceo put vozimo se kroz nepregledne ravnice, a na pojavu prvog brda ulazi se u Bratislavu.
Postoji mogućnost da se u Bratislavu dođe elektrificiranim koridorom, ali samo do stanice Petržalka. Između Petržalke i Hlavne Stanice iz nekog razloga ne postoji železnički putnički saobraćaj.


Više nije Hbf kao silnih prethodnih dana, od sada je Hl.st. :-)

Image


Desno je herkules koji je dovezao moj voz, a tu se kao prva od strane Slovačkih Železnica isturila i jedna ZSSK 240 "bubašvaba" :-D

Image


Zaista mi je nedostajalo "naše" govorno područje. Bio sam neobjašnjivo srećan što ponovo oko sebe čujem srodan jezik :-) Verovatno mi je dosta bilo hladnog germanskog. Iz onako sređene, moderne i utegnute Evrope ponovo sam okružen prostim i opuštenim i moram sa pravom da kažem prljavim :-D Bratislava je grad veoma sličan Beogradu. Ima tvrđavu Bratislavský hrad sa pogledom na Dunav, nalik našem Kalemegdanu, ima mostove na Dunavu slične našim na Savi, ima gradski saobraćaj veoma sličan Beogradu. Uglavnom je to autobuski prevoz, uz tramvajski i trolejbuski. Postoji i neki pokušaj prigradskih linija vozova (kao kod nas Beovoz)... Preko puta reke deo grada Petržalka isti je beogradski Novi Beograd...

Bez obzira što je granica sa Austrijom odmah pored grada, ovde se oseća duh siromašnog istoka.

U Bratislavu sam prvi put došao 2007. godine. Tada sam se baš kratko zadržao i obišao tvrđavu i deo priobalja. Ovaj put sam po planu putovanja imao jedan dan na raspolaganju. U ograničenom vremenu morao sam da posetim delove centra grada koje sam ranije propustio, a i dobar deo vremena da posvetim železnici. Pre nego što krenem sa železničkom pričom, prikazaću nešto malo grada.

Obchodna ulica, jedna od pešačkih zona, kuda saobraćaju i tramvaji:

Image


Baš me je nasmejala ova reč :-D

Image


Nastavljam da tabanam starim gradom:

Image

Image


Grad može da se obilazi i ovim vozilom:

Image

Image


Na kraju Michalske ulice:

Image


Posle kružnog obilaska starog grada ponovo se nalazim na početku Obchodne ulice (ulica levo), na Župnom trgu:

Image


Mnogo zamara dugotrajna šetnja gradom, pa je vredelo pronaći neki veći megamarket. Dopalo mi se što su cene namirnica iste, do nešto niže u odnosu na one u Beogradu, tako da sam se osećao bogato sa sitnišem u džepu :-)
Zatim pravac hostel na spremanje klope. Hostel mi se nalazio u najstrožem centru, u Panonskoj ulici, pored trga Hodžovo:

Image


Izostalo je fotografisanje ostalih delova centra, tvrđave i pogleda sa iste, koji su svakako nezaobilazni pri poseti grada, ali kako sam to obavio 2007. nisam se ponavljao.
Iz tog razloga, ovaj put u putopisu ostajete uskraćeni za toliko, pa ne zamerite :-)
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: Interrail putovanje Evropom 2011

Post by dulevoz »

Dalje sledi železnica... Za početak Bratislava Hlavna Stanica.
"Ronilac" spreman za polazak:

Image


Jedan od meni najlepših EC vozova u ovim krajevima, EC 171 "Hungaria" (Berlin Hbf - Budapest Keleti), sa "gorilom" na čelu, od Praga do Budimpešte:

Image

Image
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: Interrail putovanje Evropom 2011

Post by dulevoz »

Pored već viđene ružne elektre, pojavljuje se jedan dizel, sa podužim teretnim:

Image


Stanicu napušta neki brzi:

Image


U pozadini je još neki brzi:

Image


I još jedan grafitirani i ne baš zavidno čist sa druge strane, verovatno regionalac:

Image
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: Interrail putovanje Evropom 2011

Post by dulevoz »

Najbolji način za upoznavanje stanja infrastrukture i situacije na prugama jeste pešačenjem :-) Svakako nije bilo neko lepo vreme za fotografisanje vozova, sivo i oblačno. Relacija, upravo ona na kojoj nema putničkog saobraćaja, a ima putničkih vozova, destinacija Bratislava Petržalka, preko Bratislava Nove Mesto. To je glavna trasa teretnim vozovima.

Trasa te pruge zaokružuje ceo grad, pa pošto to deluje dosta daleko, uputio sam se, pa dokle me noge odnesu. Svakako volim istraživanje žel. infrastrukture i avanturu.

Za početak prolazim pored omanje tehničko - putničke stanice i lokomotivskog depoa, sa okretnicom, ali tu se ne zadržavam i ne fotografišem, jer ne znam kako bi Slovaci reagovali na pešačenje prugom, pa sam izbegavao da me vide i deo od Hlavne Stanice do depoa prepešačio sam kroz grad. Neposredno iza depoa sišao sam na prugu i nastavio dalje. Na tom delu već su dopuštene poveće brzine:

Image


U pitanju su dve zasebne dvokolosečne pruge. Po APB signalizaciji, sa gornje fotografije, je jasno da se radi o banalizovanim kolosecima, tj. da se po svim kolosecima odvija saobraćaj u oba smera. Na osnovu smera privole (zeleni signali u pravilnom smeru, crveni u kontra) nastavljam relativno bezbedno da se krećem prugom, u oči dolazećim vozovima.

Pogled unazad. Desno, gore vidi se ćošak tps, sa par putničkih kola. Desno, dole odlazi jedan kolosek. To je pruga kojom malo kasnije trebam da nastavim dalje. Dok sam pešačio stekao sam utisak da ima više saobraćaja na tom donjem koloseku, koji se izdvaja, nego na sva četiri koloseka gornje pruge zajedno. Prošlo je nekoliko kontejnerskih vozova u snopu, jedan za drugim, zatim nekoliko praznih putničkih vozova (prema ili iz nekog drugog tps-a ili depoa očigledno). Zatim je prošlo nekoliko spregnutih šinobusa sa prikolicama, što je u našim krajevima davno otišlo u istoriju. Dakle, tom prugom dolaze neke putničke garniture prema Hlavnoj Stanici i po završenoj vožnji tuda odlaze sa iste:

Image
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: Interrail putovanje Evropom 2011

Post by dulevoz »

Na gornjoj pruzi igrom slučaja nije bilo teretnih vozova. Naišao je neki brzi, putnički, koji god da je, prema Hlavnoj Stanici:

Image


Iz smera Hl. St. nešto slično, sa onom šklopocijom od lokomotive :-)

Image


Još jedan pogled unazad, na ne tako lepo stanje infrastrukture, ali opet gde je brzina 120km/h:

Image
Post Reply